Czego brakuje stronom www?

Własna strona internetowa to żaden wyróżnik. Trzeba dopilnować aby była to dobra strona! Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Błędy zdarzają się najlepszym, zwłaszcza biorąc pod uwagę szybką zmianę technologiczną. Stworzenie dobrej strony www wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale także śledzenia aktualnych trendów i decydowanie bądź nie o ich wdrożeniu. Nie wszystko złoto co się świeci!

wwwProjektowanie stron pozostawia się zwykle profesjonalnym grafikom, do tego dochodzi też praca informatyka i na pewno też trzy grosze od copywritera. Pracy jest sporo, idealna strona www powinna:

  • być łatwa w nawigacji (zasada 3 kliknięć dzielących użytkownika od pożądanej informacji)

  • mieć estetyczną oprawę graficzną

  • posiadać czytelne, klarowne treści

  • ładować się szybko

Wbrew pozorom sprostanie tym wymaganiom nie jest takie proste a samo projektowanie stron, nie mówiąc o wdrożeniu i testach potrafi zająć sporo czasu. Warto jednak go poświęcić – dobra strona może służyć nam przez kilka lat. Czego zwykle brakuje stronom www? Oto lista najczystszych błędów i pułapek w które wpadają właściciele stron.

Wodotryski – nie zawsze fajne

fontannaNawet najpiękniejsza strona, która nieprawidłowo się otworzy może skutecznie odstraszyć klientów. Dobre serwery i sprawdzony hosting to podstawa! Ale nie tylko, należy dopilnować aby za postawienie strony odpowiadał doświadczony informatyk, który będzie umiał zrobić to bez błędów. Strona powinna ładować się możliwie szybko. Dlatego nie powinna ona być zbyt mocno obciążona pop-upami czy różnymi innymi wodotryksami. Skoro o nich mowa – dziś nikt nie szuka raczej na stronach efektownych widgetów, które blokują ich działanie. Funkcjonalność przede wszystkim. Oczywiście, jakiś animacje czy zaskakujące elementy mogą się pojawić byle nie zakłócały odbioru samej strony. Przyprawy smakują najlepiej tylko wtedy, kiedy podaje je się w rozsądnych ilościach.

Nowości lepsze i gorsze

Z nowości nie warto też od razu rezygnować. Takie na przykład strony responsywne, tworzone w modelu RWD. Dzięki nim internauta będzie mógł oglądać stronę www bez względu na to czy oglądają ją z poziomu laptopa, tabletu czy smartfona. Zwykłe strony www wyświetlają się często brzydko na mniejszych ekranach, a strona, która wyświetla się źle nie będzie szybko porzucana przez internautę. Czytelność www to ważna sprawa. Chodzi tu też o to by nie obciążać nadmiernie użytkownika liczbą treści. Zbity tekst wymagający scrollowania to tekst, który…pewnie nie będzie nigdy przeczytany. Niestety, ludzie raczej unikają czytania, zwłaszcza na ekranie komputera. Trzeba dostosować się do ich wymagań zamiast zalewać ich elaboratami na temat historii firmy.

Źródło: creandi.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *